Liptovský Mikuláš
 • Polsky
 • English
 • Slovensky
 • Liptovský Mikuláš - erb mesta
  Pohľady z mesta Liptovsky Mikulas

  Oznamy

  Vážení občania,
  v tejto časti webovej stránky nájdete informácie o dianí v meste , tlačové správy, všeobecné informácie z mestského úradu a informácie o verejnom obstarávaní.  Typ správy:
  SELECT * FROM lmd_polozky2 WHERE archiv = 0 AND SKUPINA_ID = 1 ORDER BY DATUM DESC, VAHA DESC LIMIT 60,20
  Plaťme dane z gauča, predídeme čakaniu v radoch Plaťme dane z gauča, predídeme čakaniu v radoch
  20.04.2020 - Tlačové správy

  Zástupy ľudí pred pokladňou v klientskom centre, ktoré vidíte na fotografii, nie sú nutné. Vyzývame obyvateľov, aby svoje platby realizovali elektronickou formou. Dane a poplatky je možné hradiť buď platbou cez účet alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie po načítaní QR kódu, ktorý je uvedený v rozhodnutí o vyrubení dane či poplatku. Pokiaľ takúto možnosť nemáte a je pre vás nevyhnutné vykonať úhradu osobne v pokladni mestského úradu, nemusíte tak robiť okamžite, aby ste predišli státiu v radoch. Splatnosť vyrubených daní a poplatkov je až do konca mája. Stará mama QR kód nepozná, nevystavujme ju riziku pri osobnej platbe a zaplaťme za ňu cez internet Pre mladých ľudí je platba elektronickou formou už štandard, no pomôcť s platbou by tým starším mali práve ich deti. Do pokladne v budove úradu stále chodí hradiť poplatky veľa starších ľudí. Mnohí platia dokonca aj za svoje deti. Teraz by sme svojim rodičom a starkým mohli tieto láskavosti vrátiť a pomôcť im uhradiť platbu cez mobil alebo počítač. Oni asi ťažko vedia, čo je to QR kód. Teraz ide najmä o ich zdravie.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Historické fotky a zbierkové predmety prezentujú virtuálne Historické fotky a zbierkové predmety prezentujú virtuálne
  17.04.2020 - Tlačové správy

  Mestské Múzeum Janka Kráľa síce fyzicky zavrelo svoje brány z dôvodu opatrení pred šírením nákazy. Jeho zamestnanci sa však rozhodli zabojovať za svoje poslanie a sledovateľom na sociálnych sieťach atraktívnou formou sprístupňujú historické fotografie a zbierkové predmety virtuálne. Hľadajú a zverejňujú súvislosti medzi súčasnými a dramatickými historickými udalosťami, ktoré natrvalo ovplyvnili tvár a formovanie Liptovského Mikuláša. Spoznajte históriu mesta inak: https://www.facebook.com/muzeumJK


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Autobusová linka na Kamenné pole nebude v nedele premávať Autobusová linka na Kamenné pole nebude v nedele premávať
  14.04.2020 -

  Linka mestskej autobusovej dopravy číslo 14 na Kamenné nebude v nedele premávať. Opatrenie platí do odvolania. Dôvodom je povinné nedeľné uzatvorenie všetkých prevádzok, ktoré sa v lokalite nachádzajú.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Blížia sa zápisy do škôl, budú elektronické Blížia sa zápisy do škôl, budú elektronické
  14.04.2020 - Tlačové správy

  Ak sa chystáte zapísať svoju ratolesť na niektorú z mikulášskych mestských materských či základných škôl, zbystrite. Zápisy sa totiž tento rok uskutočnia prioritne elektronickou formou. Zápis detí do prvého ročníka základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je naplánovaný na 16. a 17. apríla v poobedňajších hodinách. Vedúca odboru školstva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši Marta Gerbocová upozorňuje rodičov, aby sledovali webové stránky konkrétnych škôl, kde nájdu aktuálne a podrobné informácie k zápisom. „Na stránkach budú zverejnené prihlášky, ktoré môžu podať elektronicky, alebo ich vyplnia a odovzdajú priamo v škole bez prítomnosti detí. Boli by sme radi, keby rodičia uprednostnili možnosť elektronického zápisu, aby sme eliminovali osobnú návštevu škôl.“ Žiadosti na prijatie do materských škôl na nasledujúci školský rok môžu rodičia podať 4. a 5. mája od 8.00 do 16.00 hod. Škôlky rovnako uprednostňujú elektronickú formu zápisov. Žiadosť zašle zákonný zástupca mailom bez lekárskeho potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa. Aj v prípade materských škôl je potrebné pre ďalšie informácie sledovať ich internetové stránky.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Autobusová linka na Kamenné pole nebude cez sviatky premávať Autobusová linka na Kamenné pole nebude cez sviatky premávať
  08.04.2020 - Tlačové správy

  Linka mestskej autobusovej dopravy číslo 14 na Kamenné nebude od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla premávať. Výnimkou je len sobota (11. apríla), kedy pôjde vo víkendovom režime. Dôvodom je povinné uzatvorenie všetkých prevádzok, ktoré sa v lokalite nachádzajú.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Prevádzka zberných dvorov a vývoz odpadu počas Veľkej noci Prevádzka zberných dvorov a vývoz odpadu počas Veľkej noci
  07.04.2020 - Tlačové správy

  Vzhľadom na opatrenia vlády SR na obmedzenie pohybu počas Veľkej noci budú od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla zberné dvory v meste Liptovský Mikuláš zatvorené. Vývoz odpadu počas veľkonočných sviatkov sa bude konať nasledovne: 👉Na Veľký piatok 10. apríla budú pracovníci VPS vyvážať odpad ako v bežný pracovný deň. 👉V pondelok 13. apríla sa komunálny odpad vyvážať nebude. 👉Vývoz sa začne v utorok 14. apríla s posunom o jeden deň v každej mestskej časti a ukončí sa v sobotu 18. apríla. Zber zeleného odpadu: 👉V utorok 14. apríla sa začína plánovaný zber zeleného odpadu, ktorý bude vykonávaný v zmysle pôvodného harmonogramu. Vyloženie veľkoobjemových kontajnerov: 👉Veľkoobjemové kontajnery v jednotlivých častiach mesta budú obyvateľom k dispozícii od piatka 24. apríla do utorka 28. apríla, následne budú odvezené.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Bezdomovci trávia dni v nocľahárni COVID-19: Bezdomovci trávia dni v nocľahárni
  06.04.2020 - Tlačové správy

  Nocľaháreň pri Komunitnom centre v Hlbokom, ktorá je určená pre ľudí bez prístrešia, je od minulého týždňa v celodennej prevádzke. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. „Ľuďom bez strechy nad hlavou je poskytovaná celodenná strava, ktorú zabezpečuje naše mesto v spolupráci so Slovenským červeným krížom – Územný spolok Liptov. Raňajky a večere majú formou suchej stravy. Na obed dostávajú husté polievky. Podmienky v nocľahárni im umožňujú aj prípravu teplého jedla, takže si tu môžu navariť aj sami,“ priblížil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. Nocľaháreň je bezdomovcom k dispozícii za zvýšených dezinfekčných opatrení. Slúži im aj stredisko osobnej hygieny, kde majú možnosť oprať si denne svoje oblečenie. Aktuálne ju využíva deväť ľudí bez domova. Na ulici tak radnica eviduje ešte päť bezdomovcov, ktorí nemajú záujem využiť služby mesta ani Slovenského červeného kríža. „Všetci boli poučení o vážnosti aktuálnej situácie, v ktorej sa nachádzame aj o rizikách, ktoré sú spojené s pandémiou. Sociálne pracovníčky s nimi každý deň pracujú, aby sa nám netúlali po meste a nezvyšovali tým možnosť nakaziť sa či šíriť prípadnú nákazu, snažíme sa ich udržať v priestoroch nocľahárne rôznymi aktivitami. V kuchyni, ktorá slúži aj ako spoločenská miestnosť, majú televízor, môžu si sami variť, sami si upratujú aj priestory, v ktorých trávia čas a poskytujeme im aj dennú tlač,“ povedal primátor. Nocľaháreň bola pred vznikom mimoriadnej situácie v prevádzke len v nočných hodinách, a to od 18.00 do 8.00 hod. Poskytuje kapacitu 12 lôžok, z toho osem je mužských a štyri ženské. Ďalšie lôžka poskytuje Slovenský červený kríž Územný spolok Liptov.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: OPATRENIA POČAS VEĽKEJ NOCI COVID-19: OPATRENIA POČAS VEĽKEJ NOCI
  06.04.2020 - Tlačové správy

  Na základe uznesenia vlády SR a nariadenia hlavného hygienika SR budú na území Slovenskej republiky platiť mimoriadne opatrenie v podobe obmedzenia pohybu osôb od 8. apríla 00:00 hod. do 13. apríla 23:59 hod. VLÁDA SR ZAKAZUJE: ⭕ zhromažďovať sa s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti ⭕ akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách okrem výnimiek uvedených nižšie VÝNIMKY SA VZŤAHUJÚ NA: ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do a zo zamestnania vrátane podnikateľov, ktorí budú cestovať za výkonom svojej činnosti (vrátane "pendlerov" podľa výnimky 30 km za hranicami SR). ➡️ Osoby, ktoré pôjdu na nákup v nevyhnutnom rozsahu - na nákup potravín, liekov, drogérie alebo krmiva pre zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu zabezpečiť starostlivosť o deti alebo zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu natankovať pohonné hmoty v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej starostlivosti, pričom si budú môcť zobrať sprievod jednej ďalšej osoby. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do prírody za účelom pohybu v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu na pohreb blízkej osoby. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu za účelom starostlivosti o príbuzného, ktorý je na starostlivosť odkázaný, a to v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. POLÍCIA SR ODKAZUJE: 👮‍♂️ Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy. 👮‍♂️ Ak budete prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budete musieť podrobiť opakovane, s čím bude spojené značné zdržanie na komunikáciách, preto necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné a ak sa na vás nevzťahuje jedna z uvedených výnimiek. 👮‍♂️ Všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje jedna z výnimiek, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať policajnej hliadke občianskym preukazom a platnou pracovnou zmluvou. 👮‍♂️ Polícia bude kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci okresu s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu, preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti - to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle. 👮‍♂️ Policajti budú dôkladne kontrolovať dodržanie mimoriadneho opatrenia a karantény a v prípade jej porušenia bude takýmto občanom hroziť sankcia až do výšky 1 659 eur (nenosenie rúška za 1 000 eur). 👮‍♂️ Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, ktorý nepôjde do práce, ale napríklad nakupovať do iného okresu, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie. 👮‍♂️ Policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný – v prípade nedodržania opatrení, alebo klamstva, môže auto otočiť a poslať späť domov, prípadne udeliť pokutu. 👮‍♂️ Kamionisti budú mať počas celých sviatkov výnimku na prejazd.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Od pondelka otvoríme aj druhý zberný dvor na Podtatranského Od pondelka otvoríme aj druhý zberný dvor na Podtatranského
  03.04.2020 - Tlačové správy

  Zberný dvor na Podtatranského ulici bude od pondelka 6. apríla opäť otvorený. Prevádzková doba: pracovné dni (po – pia) 8.00 – 16.00 hod. Súčasne je obyvateľom k dispozícii aj Zberný dvor v Okoličnom s otváracími hodinami pondelok až sobota od 7.30 - 19.00 hod., v nedele a sviatky zatvorené. Do objektu zberných dvorov je možný vstup len s rúškom alebo inou alternatívou ochrany úst a nosa. Je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia aj prevádzkový poriadok zberných dvorov.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  V meste zaznejú zvony ako spomienka na oslobodenie V meste zaznejú zvony ako spomienka na oslobodenie
  03.04.2020 - Tlačové správy

  Okrúhle 75. výročie oslobodenia mesta Liptovský Mikuláš si symbolicky pripomenieme za hlaholu zvonov. Tie sa rozozvučia 4. apríla o 15:00 h na evanjelických, katolíckych kostoloch a na zvoniciach vo Vrbici, v Iľanove, v Okoličnom, v Liptovskej Ondrašovej, v Starom meste, v Palúdzke, v Bodiciach aj v Demänovej. Mesto v súvislosti s prevenciou proti šíreniu koronavírusu muselo zrušiť program osláv, v ktorom boli plánované aj ukážky bojov, pochod jednotiek či hromadné pietne akty. Predstavitelia radnice sa preto rozhodli venovať spomienke na oslobodenie nášho mesta aspoň zvuky zvonov a individuálne zapálenie sviečky.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Modrotlač na krasliciach zdobí námestia Modrotlač na krasliciach zdobí námestia
  02.04.2020 - Tlačové správy

  Obe mikulášske námestia skrášľujú obrie veľkonočné vajcia, ktoré na sebe nesú známky liptovskej modrotlače. Tá má na Liptove dlhodobú tradíciu. „Modrotlačiarske a farbiarske dielne existovali v našom meste už v prvej polovici 19. storočia. Dokazuje to zápis známeho cechmajstra Jána Scholtza z roku 1821 vo farbiarskej cechovej knihe,“ priblížila históriu Katarína Verešová z Múzea Janka Kráľa. S návrhom oživiť námestia kraslicami s regionálnym motívom prišiel ešte v minulom roku zástupca primátora Ľuboš Trizna. „Pôvodná myšlienka bola, že kraslice budú pred Veľkonočnými sviatkami priamo na námestiach maľovať žiaci z mestskej základnej umeleckej školy. Keďže však nastala mimoriadna situácia so šírením vírusu, museli sme sa prispôsobiť a vzory sme na ne dali aspoň potlačiť,“ povedal viceprimátor. Ornamenty vznikli štylizovaním motívov na tlačiarenských formách, ktoré majú pôvod priamo v Liptovskom Mikuláši. Na vytvorenie typického mikulášskeho ornamentu poslúžila ako predloha jedna z pôvodných foriem modrotlačiara Scholtza. Autorom výslednej podoby ornamentu, ktorý je natlačený na šiestich veľkých krasliciach, je výtvarník Michael Beyer. Kraslice s ľudovým motívom budú na Námestí osloboditeľov a Námestí mieru vystavené do 21. apríla. Keďže platí všeobecná výzva, aby obyvatelia kvôli obmedzeniu šírenia nákazy novým koronavírusom zotrvávali vo svojich domácnostiach, fotografie z námestia prezentuje radnica aspoň prostredníctvom sociálnych sietí mesta aj Múzea Janka Kráľa. „Určite kraslice vystavíme aj na budúci rok a možno sa nám podarí uskutočniť aj pôvodnú myšlienku s ich maľovaním žiakmi z výtvarného odboru. Nič nám neujde, netreba sa obávať, že by sme ich už nemali vidieť na vlastné oči. Teraz je priorita zdravie,“ dodal zástupca primátora Trizna.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Mesto začalo s dezinfekciou frekventovaných verejných priestranstiev COVID-19: Mesto začalo s dezinfekciou frekventovaných verejných priestranstiev
  02.04.2020 - Tlačové správy

  Pracovníci Verejnoprospešných služieb s ručnými postrekovačmi dezinfikujú mestské lavičky, autobusové zastávky, cyklostojany, zábradlia či madlá, ktoré sú na nádobách na separovaný zber a na kontajneroch na sídliskách. Takúto dezinfekciu nádob na komunálny odpad a domácich odpadkových košov odporúča mestský krízový štáb aj majiteľom rodinných domov. V meste môžete stretnúť aj auto s kropnicou, ktoré dezinfikuje verejné priestranstvá. Takéto čistenie mesta od možných baktérií a vírusov bude radnica zabezpečovať pravidelne vo všetkých častiach Liptovského Mikuláša.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  NOSIŤ RÚŠKO NIE JE HANBA, TREBA TO VŠAK VEDIEŤ NOSIŤ RÚŠKO NIE JE HANBA, TREBA TO VŠAK VEDIEŤ
  01.04.2020 - Tlačové správy

  Nosiť rúško nie je len povinnosť, je to predovšetkým morálna zodpovednosť voči sebe, svojej rodine a všetkým ľuďom, ktorí fungujú takpovediac v prvej línii. Nosiť ochranné rúško sa dokonca stalo jedným z povinných opatrení Ústredného krízového štábu SR. My vám prinášame niekoľko pravidiel, ktoré pri nosení rúšok treba dodržať, aby ich používanie splnilo účel a nestalo sa hlavným zdrojom nákazy. ☝️Skôr, ako si nasadíte ochranné rúško, umyte si dôkladne ruky mydlom alebo si ich ošetrite dezinfekciou. ☝️Rúško musí vždy zakrývať váš nos, ústa a tiež bradu, aby čo najtesnejšie obopínalo tvár. ☝️Počas nosenia rúška sa nikdy nedotýkajte jeho prednej časti, môže byť kontaminované. ☝️Nenoste rúško na krku ani na čele. ☝️ Ak je vaše rúško vlhké, vymeňte ho za suché. ☝️Jednorazové rúško nenoste viackrát, je to kontraproduktívne. ☝️Pred príchodom domov si rúško opatrne zložte, vložte ho do igelitového vrecka, zaviažte a hoďte do komunálneho odpadu. ☝️Nehádžte ho do odokrytého domáceho koša, ktorý tak môžete kontaminovať vírusom. ☝️ Nezabudnite svoj uzatvorený kôš s vyhodenými rúškami pravidelne dezinfikovať. ☝️Po zložení rúška si vždy dôkladne umyte ruky. ☝️Pokiaľ máte prateľné rúško, po každom použití ho operte a vyžehlite❗️


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Pozor, koše budú vysýpat o hodinu skôr Pozor, koše budú vysýpat o hodinu skôr
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Zber komunálneho odpadu sa od 1. apríla začína vo všetkých častiach mesta v skorších ranných hodinách. Začiatok vývozov bude už od 6:00 h. Mesto preto upozorňuje obyvateľov, aby nezabudli nádoby na komunálny odpad vyložiť ešte pred šiestou alebo deň vopred. Mobilný zber nebezpečného odpadu, ktorý sa mal uskutočniť 4. apríla, presúva VPS na neurčito. Vývoz komunálneho odpadu a separovaného zberu realizujú zamestnanci Verejnoprospešných služieb podľa harmonogramu.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Ružomberská nemocnica prosí o pomoc, potrebujú gumu na ochranné štíty pre zdravotníkov Ružomberská nemocnica prosí o pomoc, potrebujú gumu na ochranné štíty pre zdravotníkov
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok prosí o pomoc Ružomberčanov a obyvateľov Liptovského Mikuláša. "Dobrovoľníci vyrábajú pre našich zdravotníkov ochranné štíty. Na zadnú stranu štítu je však potrebná prádlová guma šírky 1,5 až 2 cm a dĺžky 25 až 30 cm. V týchto dňoch ju však nevieme nikde zakúpiť. Nemocnica potrebuje na štíty celkovo až 300 metrov tejto gumy. Ak takúto máte, prosím poskytnite ju vojenskej nemocnici. Poslúži na ochranu našich zdravotníckych pracovníkov," žiada vedenie nemocnice prostredníctvom hovorkyne Petry Diškovej. Od zajtrajšieho rána budú na oboch vrátniciach pri vstupe do areálov nemocnice v Ružomberku umiestnené zberné nádoby, do ktorých prádlovú gumu môžu ľudia vhodiť. Mikulášania, ktorí majú k dispozícii tento materiál a chcú nemocnici pomôcť, nech kontaktujú tel. 044 55 65 321 alebo nech napíšu mail so svojim tel.kontaktom na adresu a.majerova@mikulas.sk. Gumu u nich vyzdvihneme a doručíme nemocnici. "Ďakujeme za vašu solidaritu a pomoc. Veríme, že spoločne sa nám túto situáciu podarí zvládnuť," odkazuje vedenie ružomberskej nemocnice.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Ihriská sú uzatvorené, neporušujme toto opatrenie! Ihriská sú uzatvorené, neporušujme toto opatrenie!
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Napriek tomu, že radnica opáskovala a uzavrela pre verejnosť všetky mestské detské ihriská a športoviská, nájdu sa jednotlivci, ktorí prelezú plot, alebo dokonca strhnú pásku z hracích prvkov a ihriská napriek nariadeniu krízového štábu užívajú. Dôvodom na uzatvorenie ihrísk a športovísk je prevencia proti šíreniu koronavírusu. Ak napriek zákazu vstupu zaregistrujete na športoviskách, ihriskách a preliezačkách ľudí, ktorí svojím konaním ohrozujú zdravie nás všetkých, neriešte situáciu cez sociálne siete, ale kontaktujte linku mestskej polície 159. Mestskí policajti po oznámení promptne zjednajú nápravu.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Zberný dvor v Okoličnom opäť otvárame Zberný dvor v Okoličnom opäť otvárame
  30.03.2020 - Tlačové správy

  Štát prehodnotil opatrenie uzatvoriť všetky zberné dvory v krajine a cez víkend rozhodli členovia Ústredného krízového štábu o ich opätovnom otvorení. Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva z 28. marca je od pondelka 30. marca opätovne otvorený Zberný dvor v Okoličnom. Otváracie hodiny Zberného dvora v Okoličnom: pondelok až sobota od 7.30 - 19.00 hod., v nedele a sviatky zatvorené. Do objektu zberného dvora je možný vstup len s rúškom alebo inou alternatívou ochrany úst a nosa. Je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia aj prevádzkový poriadok zberného dvora.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Mestská autobusová doprava: Od 30. marca sa menia cestovné poriadky Mestská autobusová doprava: Od 30. marca sa menia cestovné poriadky
  27.03.2020 - Tlačové správy

  Od pondelka 30. marca vstupujú do platnosti krízové cestovné poriadky v Mestskej autobusovej doprave Liptovský Mikuláš. Tieto cestovné poriadky budú platiť až do odvolania. Zmeny zavádzame z dôvodu markantného poklesu využívania hromadnej dopravy, kvôli zníženiu prevádzkových nákladov a tiež za účelom zníženia nárokov na vodičov a obslužného personálu. Krízový cestovný poriadok je kombináciou sobotňajšieho poriadku a desiatok pridaných spojov. Tieto sú vedené najmä v časoch, kedy sa obyvatelia potrebujú prepraviť z a do práce v rámci všetkých mestských častí na území Liptovského Mikuláša. Prípadné návrhy a pripomienky k mimoriadnemu cestovnému poriadku zasielajte na e-mail: bus@mikulas.sk. Cestovné poriadky platné od 30. marca nájdete tu: https://www.mikulas.sk/…/odc…/mad_od_30_3_2020_do_odvolania/


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Zberné dvory sú zatvorené COVID-19: Zberné dvory sú zatvorené
  26.03.2020 - Tlačové správy

  Mesto na základe nariadenia Ministerstva životného prostredia zatvorilo do odvolania Zberný dvor na Podtatranského ulici aj Zberný dvor v Okoličnom.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: ďalšie opatrenia vlády, týkajú sa aj seniorov COVID-19: ďalšie opatrenia vlády, týkajú sa aj seniorov
  24.03.2020 - Tlačové správy

  Vláda SR prijala viaceré opatrenia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus). Ľudia sú povinní nosiť ochranné rúška, dôchodcovia by mali čo najviac obmedziť pohyb mimo svojich bytov, Ministerstvo zdravotníctva SR vyčlení nemocnice na liečbu koronavírusu a mnohé ďalšie opatrenia. SENIORI ⭕️ Dôchodcovia majú vychádzať zo svojho domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch. Štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi. Vláda je pripravená v prípade nutnosti aj prijať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Mestá a obce majú zriadiť telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín. (pozn. Mesto Liptovský Mikuláš zriadilo e-mailovú adresu osamelysenior@mikulas.sk, samožijúci seniori či zdravotne znevýhodnení obyvatelia, ktorí potrebujú zabezpečiť nákup potravín, drogérie a liekov bez predpisu, nech kontaktujú tel. č. 0903558921) ⭕️ Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9.00 do 12.00 h. ⭕️ Núdzový stav bude platiť v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť. Štát chce týmto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou. Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá prísny epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú naďalej zakázané. OBCHODY, DOPRAVA, MÉDIÁ ⭕️ Ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov, pokiaľ budú uzatvorené školy. ⭕️ Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci. ⭕️ Minister dopravy má vyrokovať s mobilnými operátormi možnosť zasielania cielených správ na cieľové skupiny ľudí. ⭕️ Vláda požiada riaditeľa RTVS, aby zabezpečil každý deň o 18.00 h vysielanie sv. omše. Médiá sa majú viac využívať na komunikáciu s verejnosťou, inštrukcie pre ľudí a cielenú kampaň pre rizikové skupiny. ZDRAVOTNÍCTVO a ÚVZ ⭕️ Zavedie sa povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu. Ľudia v radoch budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov, fabrík či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota. ⭕️ Na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. ⭕️ Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200.000 testov na ochorenie COVID-19, nepôjde o rýchlotesty. ⭕️ Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. ⭕️ Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. ⭕️ Štát zároveň zakáže vývoz potrebných liekov mimo SR. ⭕️ Ministerstvo zdravotníctva SR pripraví v skrátenom legislatívnom konaní opatrenie týkajúce sa odsunutia povinnosti vykonávať preventívne zdravotné prehliadky. ⭕️ Ministerstvo zdravotníctva SR bude so zdravotnými poisťovňami rokovať o garancii financovania pre ambulantný sektor – minimálne 75 percent z platby za minulý rok. ⭕️ Rezort obrany identifikuje tých príslušníkov armády, ktorých môže predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, ak by bolo nevyhnutné. ⭕️ Predlžuje sa platnosť zákazu fyzickým a právnickým osobám organizovať hromadné podujatia až do odvolania.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu

  Oznamy

  Vážení občania,
  v tejto časti webovej stránky nájdete informácie o dianí v meste , tlačové správy, všeobecné informácie z mestského úradu a informácie o verejnom obstarávaní.


  Typ správy:
  SELECT * FROM lmd_polozky2 WHERE archiv = 0 AND SKUPINA_ID = 1 ORDER BY DATUM DESC, VAHA DESC LIMIT 60,20
  Plaťme dane z gauča, predídeme čakaniu v radoch Plaťme dane z gauča, predídeme čakaniu v radoch
  20.04.2020 - Tlačové správy

  Zástupy ľudí pred pokladňou v klientskom centre, ktoré vidíte na fotografii, nie sú nutné. Vyzývame obyvateľov, aby svoje platby realizovali elektronickou formou. Dane a poplatky je možné hradiť buď platbou cez účet alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie po načítaní QR kódu, ktorý je uvedený v rozhodnutí o vyrubení dane či poplatku. Pokiaľ takúto možnosť nemáte a je pre vás nevyhnutné vykonať úhradu osobne v pokladni mestského úradu, nemusíte tak robiť okamžite, aby ste predišli státiu v radoch. Splatnosť vyrubených daní a poplatkov je až do konca mája. Stará mama QR kód nepozná, nevystavujme ju riziku pri osobnej platbe a zaplaťme za ňu cez internet Pre mladých ľudí je platba elektronickou formou už štandard, no pomôcť s platbou by tým starším mali práve ich deti. Do pokladne v budove úradu stále chodí hradiť poplatky veľa starších ľudí. Mnohí platia dokonca aj za svoje deti. Teraz by sme svojim rodičom a starkým mohli tieto láskavosti vrátiť a pomôcť im uhradiť platbu cez mobil alebo počítač. Oni asi ťažko vedia, čo je to QR kód. Teraz ide najmä o ich zdravie.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Historické fotky a zbierkové predmety prezentujú virtuálne Historické fotky a zbierkové predmety prezentujú virtuálne
  17.04.2020 - Tlačové správy

  Mestské Múzeum Janka Kráľa síce fyzicky zavrelo svoje brány z dôvodu opatrení pred šírením nákazy. Jeho zamestnanci sa však rozhodli zabojovať za svoje poslanie a sledovateľom na sociálnych sieťach atraktívnou formou sprístupňujú historické fotografie a zbierkové predmety virtuálne. Hľadajú a zverejňujú súvislosti medzi súčasnými a dramatickými historickými udalosťami, ktoré natrvalo ovplyvnili tvár a formovanie Liptovského Mikuláša. Spoznajte históriu mesta inak: https://www.facebook.com/muzeumJK


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Autobusová linka na Kamenné pole nebude v nedele premávať Autobusová linka na Kamenné pole nebude v nedele premávať
  14.04.2020 -

  Linka mestskej autobusovej dopravy číslo 14 na Kamenné nebude v nedele premávať. Opatrenie platí do odvolania. Dôvodom je povinné nedeľné uzatvorenie všetkých prevádzok, ktoré sa v lokalite nachádzajú.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Blížia sa zápisy do škôl, budú elektronické Blížia sa zápisy do škôl, budú elektronické
  14.04.2020 - Tlačové správy

  Ak sa chystáte zapísať svoju ratolesť na niektorú z mikulášskych mestských materských či základných škôl, zbystrite. Zápisy sa totiž tento rok uskutočnia prioritne elektronickou formou. Zápis detí do prvého ročníka základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je naplánovaný na 16. a 17. apríla v poobedňajších hodinách. Vedúca odboru školstva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši Marta Gerbocová upozorňuje rodičov, aby sledovali webové stránky konkrétnych škôl, kde nájdu aktuálne a podrobné informácie k zápisom. „Na stránkach budú zverejnené prihlášky, ktoré môžu podať elektronicky, alebo ich vyplnia a odovzdajú priamo v škole bez prítomnosti detí. Boli by sme radi, keby rodičia uprednostnili možnosť elektronického zápisu, aby sme eliminovali osobnú návštevu škôl.“ Žiadosti na prijatie do materských škôl na nasledujúci školský rok môžu rodičia podať 4. a 5. mája od 8.00 do 16.00 hod. Škôlky rovnako uprednostňujú elektronickú formu zápisov. Žiadosť zašle zákonný zástupca mailom bez lekárskeho potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa. Aj v prípade materských škôl je potrebné pre ďalšie informácie sledovať ich internetové stránky.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Autobusová linka na Kamenné pole nebude cez sviatky premávať Autobusová linka na Kamenné pole nebude cez sviatky premávať
  08.04.2020 - Tlačové správy

  Linka mestskej autobusovej dopravy číslo 14 na Kamenné nebude od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla premávať. Výnimkou je len sobota (11. apríla), kedy pôjde vo víkendovom režime. Dôvodom je povinné uzatvorenie všetkých prevádzok, ktoré sa v lokalite nachádzajú.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Prevádzka zberných dvorov a vývoz odpadu počas Veľkej noci Prevádzka zberných dvorov a vývoz odpadu počas Veľkej noci
  07.04.2020 - Tlačové správy

  Vzhľadom na opatrenia vlády SR na obmedzenie pohybu počas Veľkej noci budú od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla zberné dvory v meste Liptovský Mikuláš zatvorené. Vývoz odpadu počas veľkonočných sviatkov sa bude konať nasledovne: 👉Na Veľký piatok 10. apríla budú pracovníci VPS vyvážať odpad ako v bežný pracovný deň. 👉V pondelok 13. apríla sa komunálny odpad vyvážať nebude. 👉Vývoz sa začne v utorok 14. apríla s posunom o jeden deň v každej mestskej časti a ukončí sa v sobotu 18. apríla. Zber zeleného odpadu: 👉V utorok 14. apríla sa začína plánovaný zber zeleného odpadu, ktorý bude vykonávaný v zmysle pôvodného harmonogramu. Vyloženie veľkoobjemových kontajnerov: 👉Veľkoobjemové kontajnery v jednotlivých častiach mesta budú obyvateľom k dispozícii od piatka 24. apríla do utorka 28. apríla, následne budú odvezené.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Bezdomovci trávia dni v nocľahárni COVID-19: Bezdomovci trávia dni v nocľahárni
  06.04.2020 - Tlačové správy

  Nocľaháreň pri Komunitnom centre v Hlbokom, ktorá je určená pre ľudí bez prístrešia, je od minulého týždňa v celodennej prevádzke. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. „Ľuďom bez strechy nad hlavou je poskytovaná celodenná strava, ktorú zabezpečuje naše mesto v spolupráci so Slovenským červeným krížom – Územný spolok Liptov. Raňajky a večere majú formou suchej stravy. Na obed dostávajú husté polievky. Podmienky v nocľahárni im umožňujú aj prípravu teplého jedla, takže si tu môžu navariť aj sami,“ priblížil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. Nocľaháreň je bezdomovcom k dispozícii za zvýšených dezinfekčných opatrení. Slúži im aj stredisko osobnej hygieny, kde majú možnosť oprať si denne svoje oblečenie. Aktuálne ju využíva deväť ľudí bez domova. Na ulici tak radnica eviduje ešte päť bezdomovcov, ktorí nemajú záujem využiť služby mesta ani Slovenského červeného kríža. „Všetci boli poučení o vážnosti aktuálnej situácie, v ktorej sa nachádzame aj o rizikách, ktoré sú spojené s pandémiou. Sociálne pracovníčky s nimi každý deň pracujú, aby sa nám netúlali po meste a nezvyšovali tým možnosť nakaziť sa či šíriť prípadnú nákazu, snažíme sa ich udržať v priestoroch nocľahárne rôznymi aktivitami. V kuchyni, ktorá slúži aj ako spoločenská miestnosť, majú televízor, môžu si sami variť, sami si upratujú aj priestory, v ktorých trávia čas a poskytujeme im aj dennú tlač,“ povedal primátor. Nocľaháreň bola pred vznikom mimoriadnej situácie v prevádzke len v nočných hodinách, a to od 18.00 do 8.00 hod. Poskytuje kapacitu 12 lôžok, z toho osem je mužských a štyri ženské. Ďalšie lôžka poskytuje Slovenský červený kríž Územný spolok Liptov.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: OPATRENIA POČAS VEĽKEJ NOCI COVID-19: OPATRENIA POČAS VEĽKEJ NOCI
  06.04.2020 - Tlačové správy

  Na základe uznesenia vlády SR a nariadenia hlavného hygienika SR budú na území Slovenskej republiky platiť mimoriadne opatrenie v podobe obmedzenia pohybu osôb od 8. apríla 00:00 hod. do 13. apríla 23:59 hod. VLÁDA SR ZAKAZUJE: ⭕ zhromažďovať sa s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti ⭕ akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách okrem výnimiek uvedených nižšie VÝNIMKY SA VZŤAHUJÚ NA: ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do a zo zamestnania vrátane podnikateľov, ktorí budú cestovať za výkonom svojej činnosti (vrátane "pendlerov" podľa výnimky 30 km za hranicami SR). ➡️ Osoby, ktoré pôjdu na nákup v nevyhnutnom rozsahu - na nákup potravín, liekov, drogérie alebo krmiva pre zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu zabezpečiť starostlivosť o deti alebo zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu natankovať pohonné hmoty v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej starostlivosti, pričom si budú môcť zobrať sprievod jednej ďalšej osoby. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu do prírody za účelom pohybu v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu na pohreb blízkej osoby. ➡️ Osoby, ktoré pôjdu za účelom starostlivosti o príbuzného, ktorý je na starostlivosť odkázaný, a to v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc. POLÍCIA SR ODKAZUJE: 👮‍♂️ Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy. 👮‍♂️ Ak budete prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budete musieť podrobiť opakovane, s čím bude spojené značné zdržanie na komunikáciách, preto necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné a ak sa na vás nevzťahuje jedna z uvedených výnimiek. 👮‍♂️ Všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje jedna z výnimiek, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať policajnej hliadke občianskym preukazom a platnou pracovnou zmluvou. 👮‍♂️ Polícia bude kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci okresu s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu, preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti - to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle. 👮‍♂️ Policajti budú dôkladne kontrolovať dodržanie mimoriadneho opatrenia a karantény a v prípade jej porušenia bude takýmto občanom hroziť sankcia až do výšky 1 659 eur (nenosenie rúška za 1 000 eur). 👮‍♂️ Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, ktorý nepôjde do práce, ale napríklad nakupovať do iného okresu, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie. 👮‍♂️ Policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný – v prípade nedodržania opatrení, alebo klamstva, môže auto otočiť a poslať späť domov, prípadne udeliť pokutu. 👮‍♂️ Kamionisti budú mať počas celých sviatkov výnimku na prejazd.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Od pondelka otvoríme aj druhý zberný dvor na Podtatranského Od pondelka otvoríme aj druhý zberný dvor na Podtatranského
  03.04.2020 - Tlačové správy

  Zberný dvor na Podtatranského ulici bude od pondelka 6. apríla opäť otvorený. Prevádzková doba: pracovné dni (po – pia) 8.00 – 16.00 hod. Súčasne je obyvateľom k dispozícii aj Zberný dvor v Okoličnom s otváracími hodinami pondelok až sobota od 7.30 - 19.00 hod., v nedele a sviatky zatvorené. Do objektu zberných dvorov je možný vstup len s rúškom alebo inou alternatívou ochrany úst a nosa. Je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia aj prevádzkový poriadok zberných dvorov.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  V meste zaznejú zvony ako spomienka na oslobodenie V meste zaznejú zvony ako spomienka na oslobodenie
  03.04.2020 - Tlačové správy

  Okrúhle 75. výročie oslobodenia mesta Liptovský Mikuláš si symbolicky pripomenieme za hlaholu zvonov. Tie sa rozozvučia 4. apríla o 15:00 h na evanjelických, katolíckych kostoloch a na zvoniciach vo Vrbici, v Iľanove, v Okoličnom, v Liptovskej Ondrašovej, v Starom meste, v Palúdzke, v Bodiciach aj v Demänovej. Mesto v súvislosti s prevenciou proti šíreniu koronavírusu muselo zrušiť program osláv, v ktorom boli plánované aj ukážky bojov, pochod jednotiek či hromadné pietne akty. Predstavitelia radnice sa preto rozhodli venovať spomienke na oslobodenie nášho mesta aspoň zvuky zvonov a individuálne zapálenie sviečky.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Modrotlač na krasliciach zdobí námestia Modrotlač na krasliciach zdobí námestia
  02.04.2020 - Tlačové správy

  Obe mikulášske námestia skrášľujú obrie veľkonočné vajcia, ktoré na sebe nesú známky liptovskej modrotlače. Tá má na Liptove dlhodobú tradíciu. „Modrotlačiarske a farbiarske dielne existovali v našom meste už v prvej polovici 19. storočia. Dokazuje to zápis známeho cechmajstra Jána Scholtza z roku 1821 vo farbiarskej cechovej knihe,“ priblížila históriu Katarína Verešová z Múzea Janka Kráľa. S návrhom oživiť námestia kraslicami s regionálnym motívom prišiel ešte v minulom roku zástupca primátora Ľuboš Trizna. „Pôvodná myšlienka bola, že kraslice budú pred Veľkonočnými sviatkami priamo na námestiach maľovať žiaci z mestskej základnej umeleckej školy. Keďže však nastala mimoriadna situácia so šírením vírusu, museli sme sa prispôsobiť a vzory sme na ne dali aspoň potlačiť,“ povedal viceprimátor. Ornamenty vznikli štylizovaním motívov na tlačiarenských formách, ktoré majú pôvod priamo v Liptovskom Mikuláši. Na vytvorenie typického mikulášskeho ornamentu poslúžila ako predloha jedna z pôvodných foriem modrotlačiara Scholtza. Autorom výslednej podoby ornamentu, ktorý je natlačený na šiestich veľkých krasliciach, je výtvarník Michael Beyer. Kraslice s ľudovým motívom budú na Námestí osloboditeľov a Námestí mieru vystavené do 21. apríla. Keďže platí všeobecná výzva, aby obyvatelia kvôli obmedzeniu šírenia nákazy novým koronavírusom zotrvávali vo svojich domácnostiach, fotografie z námestia prezentuje radnica aspoň prostredníctvom sociálnych sietí mesta aj Múzea Janka Kráľa. „Určite kraslice vystavíme aj na budúci rok a možno sa nám podarí uskutočniť aj pôvodnú myšlienku s ich maľovaním žiakmi z výtvarného odboru. Nič nám neujde, netreba sa obávať, že by sme ich už nemali vidieť na vlastné oči. Teraz je priorita zdravie,“ dodal zástupca primátora Trizna.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Mesto začalo s dezinfekciou frekventovaných verejných priestranstiev COVID-19: Mesto začalo s dezinfekciou frekventovaných verejných priestranstiev
  02.04.2020 - Tlačové správy

  Pracovníci Verejnoprospešných služieb s ručnými postrekovačmi dezinfikujú mestské lavičky, autobusové zastávky, cyklostojany, zábradlia či madlá, ktoré sú na nádobách na separovaný zber a na kontajneroch na sídliskách. Takúto dezinfekciu nádob na komunálny odpad a domácich odpadkových košov odporúča mestský krízový štáb aj majiteľom rodinných domov. V meste môžete stretnúť aj auto s kropnicou, ktoré dezinfikuje verejné priestranstvá. Takéto čistenie mesta od možných baktérií a vírusov bude radnica zabezpečovať pravidelne vo všetkých častiach Liptovského Mikuláša.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  NOSIŤ RÚŠKO NIE JE HANBA, TREBA TO VŠAK VEDIEŤ NOSIŤ RÚŠKO NIE JE HANBA, TREBA TO VŠAK VEDIEŤ
  01.04.2020 - Tlačové správy

  Nosiť rúško nie je len povinnosť, je to predovšetkým morálna zodpovednosť voči sebe, svojej rodine a všetkým ľuďom, ktorí fungujú takpovediac v prvej línii. Nosiť ochranné rúško sa dokonca stalo jedným z povinných opatrení Ústredného krízového štábu SR. My vám prinášame niekoľko pravidiel, ktoré pri nosení rúšok treba dodržať, aby ich používanie splnilo účel a nestalo sa hlavným zdrojom nákazy. ☝️Skôr, ako si nasadíte ochranné rúško, umyte si dôkladne ruky mydlom alebo si ich ošetrite dezinfekciou. ☝️Rúško musí vždy zakrývať váš nos, ústa a tiež bradu, aby čo najtesnejšie obopínalo tvár. ☝️Počas nosenia rúška sa nikdy nedotýkajte jeho prednej časti, môže byť kontaminované. ☝️Nenoste rúško na krku ani na čele. ☝️ Ak je vaše rúško vlhké, vymeňte ho za suché. ☝️Jednorazové rúško nenoste viackrát, je to kontraproduktívne. ☝️Pred príchodom domov si rúško opatrne zložte, vložte ho do igelitového vrecka, zaviažte a hoďte do komunálneho odpadu. ☝️Nehádžte ho do odokrytého domáceho koša, ktorý tak môžete kontaminovať vírusom. ☝️ Nezabudnite svoj uzatvorený kôš s vyhodenými rúškami pravidelne dezinfikovať. ☝️Po zložení rúška si vždy dôkladne umyte ruky. ☝️Pokiaľ máte prateľné rúško, po každom použití ho operte a vyžehlite❗️


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Pozor, koše budú vysýpat o hodinu skôr Pozor, koše budú vysýpat o hodinu skôr
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Zber komunálneho odpadu sa od 1. apríla začína vo všetkých častiach mesta v skorších ranných hodinách. Začiatok vývozov bude už od 6:00 h. Mesto preto upozorňuje obyvateľov, aby nezabudli nádoby na komunálny odpad vyložiť ešte pred šiestou alebo deň vopred. Mobilný zber nebezpečného odpadu, ktorý sa mal uskutočniť 4. apríla, presúva VPS na neurčito. Vývoz komunálneho odpadu a separovaného zberu realizujú zamestnanci Verejnoprospešných služieb podľa harmonogramu.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Ružomberská nemocnica prosí o pomoc, potrebujú gumu na ochranné štíty pre zdravotníkov Ružomberská nemocnica prosí o pomoc, potrebujú gumu na ochranné štíty pre zdravotníkov
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok prosí o pomoc Ružomberčanov a obyvateľov Liptovského Mikuláša. "Dobrovoľníci vyrábajú pre našich zdravotníkov ochranné štíty. Na zadnú stranu štítu je však potrebná prádlová guma šírky 1,5 až 2 cm a dĺžky 25 až 30 cm. V týchto dňoch ju však nevieme nikde zakúpiť. Nemocnica potrebuje na štíty celkovo až 300 metrov tejto gumy. Ak takúto máte, prosím poskytnite ju vojenskej nemocnici. Poslúži na ochranu našich zdravotníckych pracovníkov," žiada vedenie nemocnice prostredníctvom hovorkyne Petry Diškovej. Od zajtrajšieho rána budú na oboch vrátniciach pri vstupe do areálov nemocnice v Ružomberku umiestnené zberné nádoby, do ktorých prádlovú gumu môžu ľudia vhodiť. Mikulášania, ktorí majú k dispozícii tento materiál a chcú nemocnici pomôcť, nech kontaktujú tel. 044 55 65 321 alebo nech napíšu mail so svojim tel.kontaktom na adresu a.majerova@mikulas.sk. Gumu u nich vyzdvihneme a doručíme nemocnici. "Ďakujeme za vašu solidaritu a pomoc. Veríme, že spoločne sa nám túto situáciu podarí zvládnuť," odkazuje vedenie ružomberskej nemocnice.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Ihriská sú uzatvorené, neporušujme toto opatrenie! Ihriská sú uzatvorené, neporušujme toto opatrenie!
  31.03.2020 - Tlačové správy

  Napriek tomu, že radnica opáskovala a uzavrela pre verejnosť všetky mestské detské ihriská a športoviská, nájdu sa jednotlivci, ktorí prelezú plot, alebo dokonca strhnú pásku z hracích prvkov a ihriská napriek nariadeniu krízového štábu užívajú. Dôvodom na uzatvorenie ihrísk a športovísk je prevencia proti šíreniu koronavírusu. Ak napriek zákazu vstupu zaregistrujete na športoviskách, ihriskách a preliezačkách ľudí, ktorí svojím konaním ohrozujú zdravie nás všetkých, neriešte situáciu cez sociálne siete, ale kontaktujte linku mestskej polície 159. Mestskí policajti po oznámení promptne zjednajú nápravu.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Zberný dvor v Okoličnom opäť otvárame Zberný dvor v Okoličnom opäť otvárame
  30.03.2020 - Tlačové správy

  Štát prehodnotil opatrenie uzatvoriť všetky zberné dvory v krajine a cez víkend rozhodli členovia Ústredného krízového štábu o ich opätovnom otvorení. Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva z 28. marca je od pondelka 30. marca opätovne otvorený Zberný dvor v Okoličnom. Otváracie hodiny Zberného dvora v Okoličnom: pondelok až sobota od 7.30 - 19.00 hod., v nedele a sviatky zatvorené. Do objektu zberného dvora je možný vstup len s rúškom alebo inou alternatívou ochrany úst a nosa. Je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia aj prevádzkový poriadok zberného dvora.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  Mestská autobusová doprava: Od 30. marca sa menia cestovné poriadky Mestská autobusová doprava: Od 30. marca sa menia cestovné poriadky
  27.03.2020 - Tlačové správy

  Od pondelka 30. marca vstupujú do platnosti krízové cestovné poriadky v Mestskej autobusovej doprave Liptovský Mikuláš. Tieto cestovné poriadky budú platiť až do odvolania. Zmeny zavádzame z dôvodu markantného poklesu využívania hromadnej dopravy, kvôli zníženiu prevádzkových nákladov a tiež za účelom zníženia nárokov na vodičov a obslužného personálu. Krízový cestovný poriadok je kombináciou sobotňajšieho poriadku a desiatok pridaných spojov. Tieto sú vedené najmä v časoch, kedy sa obyvatelia potrebujú prepraviť z a do práce v rámci všetkých mestských častí na území Liptovského Mikuláša. Prípadné návrhy a pripomienky k mimoriadnemu cestovnému poriadku zasielajte na e-mail: bus@mikulas.sk. Cestovné poriadky platné od 30. marca nájdete tu: https://www.mikulas.sk/…/odc…/mad_od_30_3_2020_do_odvolania/


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: Zberné dvory sú zatvorené COVID-19: Zberné dvory sú zatvorené
  26.03.2020 - Tlačové správy

  Mesto na základe nariadenia Ministerstva životného prostredia zatvorilo do odvolania Zberný dvor na Podtatranského ulici aj Zberný dvor v Okoličnom.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu
  COVID-19: ďalšie opatrenia vlády, týkajú sa aj seniorov COVID-19: ďalšie opatrenia vlády, týkajú sa aj seniorov
  24.03.2020 - Tlačové správy

  Vláda SR prijala viaceré opatrenia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus). Ľudia sú povinní nosiť ochranné rúška, dôchodcovia by mali čo najviac obmedziť pohyb mimo svojich bytov, Ministerstvo zdravotníctva SR vyčlení nemocnice na liečbu koronavírusu a mnohé ďalšie opatrenia. SENIORI ⭕️ Dôchodcovia majú vychádzať zo svojho domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch. Štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi. Vláda je pripravená v prípade nutnosti aj prijať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Mestá a obce majú zriadiť telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín. (pozn. Mesto Liptovský Mikuláš zriadilo e-mailovú adresu osamelysenior@mikulas.sk, samožijúci seniori či zdravotne znevýhodnení obyvatelia, ktorí potrebujú zabezpečiť nákup potravín, drogérie a liekov bez predpisu, nech kontaktujú tel. č. 0903558921) ⭕️ Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9.00 do 12.00 h. ⭕️ Núdzový stav bude platiť v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť. Štát chce týmto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou. Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá prísny epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú naďalej zakázané. OBCHODY, DOPRAVA, MÉDIÁ ⭕️ Ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov, pokiaľ budú uzatvorené školy. ⭕️ Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci. ⭕️ Minister dopravy má vyrokovať s mobilnými operátormi možnosť zasielania cielených správ na cieľové skupiny ľudí. ⭕️ Vláda požiada riaditeľa RTVS, aby zabezpečil každý deň o 18.00 h vysielanie sv. omše. Médiá sa majú viac využívať na komunikáciu s verejnosťou, inštrukcie pre ľudí a cielenú kampaň pre rizikové skupiny. ZDRAVOTNÍCTVO a ÚVZ ⭕️ Zavedie sa povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu. Ľudia v radoch budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov, fabrík či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota. ⭕️ Na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. ⭕️ Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200.000 testov na ochorenie COVID-19, nepôjde o rýchlotesty. ⭕️ Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. ⭕️ Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. ⭕️ Štát zároveň zakáže vývoz potrebných liekov mimo SR. ⭕️ Ministerstvo zdravotníctva SR pripraví v skrátenom legislatívnom konaní opatrenie týkajúce sa odsunutia povinnosti vykonávať preventívne zdravotné prehliadky. ⭕️ Ministerstvo zdravotníctva SR bude so zdravotnými poisťovňami rokovať o garancii financovania pre ambulantný sektor – minimálne 75 percent z platby za minulý rok. ⭕️ Rezort obrany identifikuje tých príslušníkov armády, ktorých môže predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, ak by bolo nevyhnutné. ⭕️ Predlžuje sa platnosť zákazu fyzickým a právnickým osobám organizovať hromadné podujatia až do odvolania.


  Viac Viac Viac
  Horizontálny predel obsahu