Oznamy
Vážení občania,
v tejto časti webovej stránky nájdete informácie o dianí v meste , tlačové správy, všeobecné informácie z mestského úradu a informácie o verejnom obstarávaní.
![]() Deň víťazstva nad fašizmom si uctili pri pamätníkoch aj na Háji06.05.2016Liptovský Mikuláš si dnes pripomenul obete svetového vojnového konfliktu. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa víťazstva nad fašizmom vzdali obyvatelia i predstavitelia mesta úctu padlým vojakom pri dvoch významných mestských pamätníkoch.
„Vžime sa do životov a pozície hrdinov, ktorí za nás išli položiť vo vojne životy a s úctou, dôstojne a s láskou si spomeňme na ich hrdinstvo a ich smrť. Nech sa silný odkaz slobody, ktorý tu po sebe zanechali, umocní a posilní v nás pocit mieru a vďačnosť zaň. Zamyslime sa nad tým, čo môžeme my dnes urobiť preto, aby sme zabránili možným následkom, ktoré v minulosti vyvolali konflikt rozmerov s fatálnymi následkami,“ prihovoril sa primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč účastníkom pred Pamätníkom vojakom Červenej armády na Námestí osloboditeľov. Na pietnom akte sa zúčastnil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexey Leonidovič Fedotov. „Sme hlboko vďační ľudu a vedeniu Slovenska za úctivý vzťah k pamiatke 63 381 vojakov Červenej armády, ktorí padli na území Slovenska za náš spoločný mier a slobodu. Sme úprimne radi, že Rusko a Slovensko majú zhodný postoj k hodnoteniu udalostí tých rokov. Naša najdôležitejšia úloha dnes – zachovať historickú pravdu o 2. svetovej vojne pre ďalšie generácie,“ uviedol vo svojom prejave. Delegácia za prítomnosti mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Českej republiky v SR Livie Klausovej, zástupcov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, priamych účastníkov oslobodzovacích bojov i poslancov VUC a mestských poslancov následne presunula na Háj Nicovô, kde vzdali úctu vojakom česko-slovenského armádneho zboru.
Boje v okolí Liptovského Mikuláša patrili počas druhej svetovej vojny medzi najťažšie na Slovensku a po karpatskodukelskej operácii boli najvýznamnejším bojovým stretom pri oslobodzovaní Československa. Vojenský zápas o horný Liptov a jeho centrum trval od 31. januára do 4. apríla, teda 62 dní.
V noci z 3. na 4. apríla 1945 sa prisunula na front k Liptovskému Mikulášu sovietska 24. strelecká divízia, ktorá spolu so 4. čs. brigádou vyrazila do posledného útoku na mesto. Po krátkych bojoch s ustupujúcimi fašistickými jednotkami prelomili ich obranu severne i južne od rieky Váh. Okolo 6. hodiny ráno jednotky 4. čs. brigády spolu so sovietskymi jednotkami oslobodili Liptovský Mikuláš. Až potom do mesta zavítala sloboda. Za obeť jej padlo 4 563 príslušníkov Sovietskej armády a 1. čs. armádneho zboru. Fašisti zanechali veľké materiálne škody v sedemdesiatich zo sto liptovských obcí.
Pamiatku padlých príslušníkov 1. čs. armádneho zboru a Červenej armády pri dobýjaní Liptovského Mikuláša pripomína pamätník a cintorín na kóte 746 Háj-Nicovô, kde je 1369 hrobov padlých slovenských a českých vojakov.
|
||
![]() |
||